TÜBİTAK 4004 “Beypazarı’nda Yaşayan Bilim” Projesi

Bu içerik 01.12.2017 tarihinde Etkinlikler olarak yayınlanmış ve Lise bölümüne eklenmiştir.

TÜBİTAK 4004 – Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları çağrısı kapsamında “Beypazarı’nda Yaşayan Bilim” başlığı ile önerdiğimiz ve 117B053 proje no.su ile desteklenmesine karar verilen; yürütücülüğünü A. Ü. Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nden Prof. Dr. Selim Osman Selam’ın yaptığı projenin tüm organize işlemlerini proje ekibinden A. Ü. Geliştirme Vakfı Özel Anadolu Lisesi Matematik Öğretmeni  Sevda Yüce ve Ankara Üniversitesinden  Astronom Zeynep Avcı’nın yaptığı “Beypazarı’nda Yaşayan Bilim” başarı ile tamamlanmıştır.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü ve Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı  Özel Anadolu Lisesi işbirliğinde yürütülen proje kapsamında Türkiye geneli seçilen 30 öğrenciye 7 gün boyunca eğitim verilmiştir. Bu öğrenciler arasında ANKÜ den Ekin Bektaşlı ve İdil Altıparmak da yer almıştır.

Projede Ankara Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Latif Kurt “Beypazarı endemik bitkilerini”, Prof. Dr. Gürol Seyitoğlu “Beypazarı Jeolojik yapısını”, Prof. Dr. Selim Osman Selam, Zeynep Avcı, İbrahim Özavcı, Onur Yörükoğlu ve Gilika Ahşap Atölyesi bütün astronomi etkinliklerini yapmıştır.

Projede ANKÜ öğretmenlerinden Dr. Sefa Yıldız Uğurlu “Akıl Oyunları ile Mini Survivor” Sevda Yüce “Kendi Bayrağını kendin tasarla”, Ahmet Taşbek “Actionbound” , Fatih Demirhan “Oryantiring”, Zekai Özcanlı “Robot Okuryazarlığı”, PDR uzmanı Gülden Kurt ”Yaratıcılığa Yolculuk”, Ölçme ve Değerlendirme Uzmanımız Hüseyin Tunç ”ölçme” etkinliklerini yapmıştır. Ayrıca rehberlerimizden teknik personel Atıl Sakallı eğitmenlere etkinliklerde destek olmuştur.

“Beypazarı’nda Yaşayan Bilim” projesi düzenlenen “Bilim Panayırı” sergisi ile sona ermiş ve öğrencilerin yaptığı çeşitli projeler, Beypazarı Atatürk Parkı’nda sergilenerek büyük beğeni toplamıştır.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen öğrencilere birbirinden güzel bu etkinlikleri yaptıkları, onların hayatlarına dokundukları için okulumuz öğretmenlerine, proje ekibine ve desteklerini esirgemeyen vakıf yönetim kurulu ve okul idaresine teşekkür ederiz.

Proje Yürütücüsü
Prof. Dr. Selim Osman Selam

Proje Ekibi
ANKÜ Özel Anadolu Lisesi Matematik Öğretmeni Sevda Yüce ve A.Ü. Astronom Zeynep Avcı