DUA TEPE – GORİON GEZİSİ

Bu içerik 17.12.2018 tarihinde Etkinlikler olarak yayınlanmış ve Lise bölümüne eklenmiştir.

Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı Özel Anadolu ve Fen Lisesi olarak, okulumuz 9.sınıf öğrencileri ile 12.12.2018 tarihinde Dua Tepe – Gordion gezisi düzenlenmiştir. Bu gezide öncelikle, Mustafa Kemal Atatürk’ün Sakarya Meydan Muharebesini yönettiği Alagöz Karargahını ziyaret ettik. Daha sonra Maliköy Tren İstasyonuna uğradık ve ardından Polatlı’nın merkezinde bulunan, Kahraman Türk Askeri için yapılan anıt ve müzeyi gezdik.

Anadolu Uygarlıklarından Friglerin başkenti olan Gordion antik kenti, Kral Midas’ın tümülüsü ve Gordion Müzesini ziyaret ettik. Bu müzede öğrencilerimize müze etkinliği uyguladık. Bu etkinlik sırasında öğrencilerimiz hem eğlenceli dakikalar geçirdi hem de tarihi eserlerin dünü, bugünü ve geleceği hakkında resimler çizdi. Böylelikle hem yaratıcı düşünce, hem de tarih ve resim derslerinin birleştirilmesiyle disiplinler arası güzel bir faaliyetle etkili öğrenme gerçekleştirdik.

Son olarak, Kurtuluş Savaşı’nda, Türk genel taarruzuyla düşmandan alınan ilk tepe olan Dua Tepe’yi ziyaret ettik. Dua Tepe – Gordion gezisiyle, öğrencilerimizle birlikte Anadolu’nun ilk uygarlıklarından Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktalarına panoramik bir bakış ile tarihi soluduk.