DİLİMİZ, KİMLİĞİMİZDİR!

Bu içerik 01.12.2017 tarihinde Etkinlikler olarak yayınlanmış ve Lise bölümüne eklenmiştir.

Dünyanın sayılı dillerinden birisi olan ve binlerce yıllık köklü geçmişe sahip bulunan Türk dilinin, son birkaç yüzyılda geçirmiş olduğu değişimler sonucu yaşadığı kimi olumsuzluklara ve bunların çözüm yollarına kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla 2017 yılı “Türk Dili Yılı” olarak ilan edilmiştir.

Bu bağlamda, başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve basın yayın organları tarafından, millî birlik ve beraberliğimizin vazgeçilmez teminatı olan Türkçenin doğru ve güzel bir şekilde kullanılması için gereken sosyal, yasal ve bilimsel tedbirlerin alınması gerekmektedir. Dil, bir milletin en önemli kimliğidir. Dilimize sahip çıkıp gerekli özeni göstermezsek kimliğimiz kaybedebiliriz.

26 Eylül Türk Dil Bayramı, ANKÜ Özel Anadolu Lisesinde Türk Dili ve Edebiyatı Zümresinin hazırladığı etkinlikle 28 Eylül 2017 Çarşamba günü kutlandı. Konuşma, şiir ve sunularla Türk Dilinin tarihi süreci ve bugünkü durumu hakkında bilgi verildi. 11.sınıf öğrencilerimiz arasında “Türkçe Yetenek” yarışması düzenlendi. Öğrencilerimizin Türk Dili ve Edebiyatı dersinde öğrendikleri konuların eğlenceli bir şekilde harmanlandığı yarışma oldukça zevkli ve çetin geçti. Yunus Emre, Ahmet Yesevi, Ural-Altay, Kaşgarlı Mahmut, Karamanoğlu Mehmet Bey grup adlarıyla her sınıfı temsilen dört öğrencimiz görev almıştır. Türkçe Yetenek Yarışmasını; 11/A sınıfımızdan Sinem Nur YURTAŞAN, Mertcan MUTLU, Ant NALBUR, Can Ekin BAŞ’ ın yer aldığı Kaşgarlı Mahmut adlı grubumuz kazanmıştır. Emeği geçen Türk Dili ve Edebiyatı Zümremize ve Sevgili Öğrencilerimize çok teşekkür ederiz.

ANKÜ Özel Anadolu Lisesi