ANKÜ ÖZEL ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİ AVRUPA BİLİM GEZİSİNDE

Bu içerik 22.06.2018 tarihinde Etkinlikler olarak yayınlanmış ve Lise bölümüne eklenmiştir.

1- 5 Haziran 2018 tarihleri arasında okulumuz öğrencileri Müdür Yardımcımız Mesut YILDIRIM , FKB Zümre öğretmenlerimiz Berrin AKDEMİR ve Şule Eceoğlu eşliğinde Avrupa bilim gezisine katılmışlardır.

1 Haziran 2018 tarihinde Belçika’nın Brüksel şehrinde bulunan Avrupa Parlamentosu ziyaret edilmiştir. Ardından çikolata atölyesine gidilerek öğrencilerimizin keyifle kendi çikolatalarını yapmaları sağlanmıştır.

2 Haziran 2018 tarihinde Belçika Ribin’de bulunan Euro Space Center ziyaret edilmiştir. Tesiste görevlendirilen bilim insanları eşliğinde öğrencilerimiz kendi roketlerini tasarlamış ve bu roketleri fırlatma olanağı bulmuşlardır. Aynı zamanda uzay uçuşu ve yerçekimsiz alan simülasyonları sayesinde gerçek bir uzay deneyimi yaşamışlardır.

3 Haziran 2018 tarihinde Almanya’ nın Stutgart şehrinde bulunan Mercedes ve Porsche müzeleri gezilmiştir.  Ardından Avrupa’nın en büyük şelalesi olan büyüleyici Rhine Falls’a gidilmiştir.

4 Haziran 2018 tarihinde İsviçre’nin Lozan şehrinde Türk tarihinde önemli bir yere sahip Lozan Barış Antlaşması ve Montrö Boğazlar Sözleşmesinin imzalandığı tarihi binalar görülmüş ve bilgi sahibi olunmuştur .Ardından CERN Globe Science Expo isimli, CERN ‘ün simgesi olan küre şeklindeki yapının içine girerek evrenin oluşumunu, etrafımızı çevreleyen 3 boyutlu görselikte izledikten sonra, Atlas dedektörü ve SM18 tamirat hangarı gibi en önemli teknik alanları ziyaret etmişlerdir.

5 Haziran 2018 tarihinde İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan Doğa Tarih Müzesine gidilmiş ve burada doldurulmuş omurgalı ve omurgasız hayvanlar, tabiatta bulunan mineraller, fosiller öğrencilerimiz tarafından merakla incelenmiştir.

Gezimizde öğrencilerimizin ufukları genişlemiş, geleceğin bilim insanları olma yönünde ilham almış ve keyifli günler geçirmişlerdir.

ANKÜ Özel Anadolu Lisesi