ANKÜ Ortaokulu 10. Bilim Kampı

Bu içerik 10.10.2018 tarihinde Etkinlikler olarak yayınlanmış ve Ortaokul bölümüne eklenmiştir.

Bilim Kampımızda, öğrencilerimiz bilim insanlarıyla buluşarak doğayı bir bilimci gibi araştırıp, sorgulayabilecekleri gözlem ortamları bulabildiler. Bilim insanları rehberliğinde yapılan etkinliklerde öğrencilerimiz, inceledikleri süreçlerin birer parçası olma heyecanını yaşayabildi, bilimin etkileşimli olduğuna tanıklık edebildi, bilimin insana kazandıracağı zevkli yaşam biçimini deneyimledi.

6 Ekim 2018 Cumartesi günü başlayan programımızda Ankara Üniversitesinin Fakültelerinden birçok bilim insanı katılarak öğrencilerimizle birlikte bilimsel deneyler, gözlem ve çalışmalar yaptılar. Öğrencilerimiz, Arkeoloji Kazı Atölyesinde birer arkeolog olarak ilk deneyimlerini yaşadılar. Kemirgenler Atölyesinde yerleşkemizde yaşayan kemirgenleri daha yakından tanıma olanağı bulabildiler. Ağaç Bilim Atölyesinde yerleşkemizdeki ağaç türlerini daha yakından tanıyabildi, Roket Atölyesinde kendi roketlerini yapıp fırlattılar, Çizgi Çizen Robot Atölyesinde kendi robot tasarımlarını yaptılar, Fiziğin Temel Yasaları Atölyesinde doğadaki fiziği keşfettiler.

Bilim Kampımızda öğrencilerimiz, bilimsel derslerin yanında “İyi Ki Varsın Matematik”, “Kurabiye Yapalım”, “Yumurtayı Kırmadan Yere İndirebilir Misin?” gibi eğlenceli bilim oyunları oynadılar; Seramik Boyama gibi sanat etkinliklerine katıldılar.

Geceyi kampüsümüzde kurulan kamp çadırlarında geçiren öğrencilerimiz, okul bahçemizde bulunan Gözlemevimizde Ankara Üniversitesi Gözlemevi sorumluları rehberliğinde teleskoplarla Satürn, Jüpiter ve Mars gözlemi yaptılar.