ANKÜ, ATASININ İZİNDE, BALKANLARDA !

Bu içerik 01.12.2017 tarihinde Etkinlikler olarak yayınlanmış ve Lise bölümüne eklenmiştir.

19 Nisan Çarşamba günü Atamızın ebedi huzurundan, Ankara’dan, “Balkan Göçleri” projesi kapsamında yola çıkan Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı Okulları Özel Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri; ata yadigarı topraklarımızı, soydaşlarımızı ve Türk kültürünün Balkanlardaki izlerini yerinde incelemek, görmek amacıyla Bulgaristan, Makedonya ve Yunanistan’a bir gezi düzenlemiştir. Filibe, Sofya, Üsküp, Ohrid, Kavala, Manastır ve Selanik şehirlerini gezme fırsatı bulan öğrencilerimiz derslerinde öğrendikleri birçok tarihi olayın yaşandığı memleketleri görüp inceleme fırsatı bulmuştur.

Üsküp, Ohrid özellikle Manastır ve Selanik şehirlerinde duygular doruğa çıktı. Türk Gençliği, Küçük Mustafa’nın “Mustafa Kemal” olduğu topraklardaydı. Manastır Askeri İdadisinin bahçesinde, koridorlarında, sınıflarında Atatürk’ün gençliğini, heyecanını, masmavi gözlerini aradık. Atamızın her yerde yüzünü görür gibi sesini duyar gibi olduk. Çorak toprakların suya kavuşması neyse gençlerimizin de Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kişiliğinin şekillendiği o topraklarla kavuşması aynı şeydi. Muazzam bir huzur, duygu seli, önlenemeyen hasret gözyaşları…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Atamızın dünyaya gözlerini açtığı evinin önünde gururla, coşkuyla İstiklal Marşımızı okuduk. Atamıza minnet ve şükranlarımız ilettik. ANKÜ Özel Anadolu Lisesi Gezi Kulübünün göstermiş olduğu örnek çalışmasından dolayı kutlar, başarılarının devamını dileriz.

ANKÜ Özel Anadolu Lisesi