14 MART Pİ GÜNÜ VE DÜNYA MATEMATİK GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Bu içerik 19.03.2020 tarihinde Etkinlikler olarak yayınlanmış ve Anaokulu bölümüne eklenmiştir.

Pi Günü, ünlü matematik sabiti pi sayısı anısına özel kabul edilmiştir ve her yıl 14 Mart’ta kutlanmaktadır. Bunun sebebi ise Amerikan tarih formatında bu günün 3/14 olarak geçmesi ve bunun pi sayısının en yaygın kullanımını anımsatmasıdır. Bu yıl ilk defa UNESCO tarafından 14 Mart Dünya Matematik günü (IDM) ilan edilmiştir. Bu yılın teması “Her Yer Matematik” olmuştur. Dünyada farklı etkinlikler ile kutlanacaktır. Biz de, ANKÜ Okulları olarak bu günün önemini öğrencilere de anlatmak adına her sene okulumuzda Pi Günü’nü coşkuyla kutluyoruz. Bu sene Pi Günü’nü 13 Mart Cuma günü atölyeçalışmaları ile renklendirilmiştir. Aynalı salonda beş masada farklı etkinliklerimiz gerçekleştirilmiştir. Birinci masamızın adı Arşimet masası, bu masada katılımcılarımız ip yardımı ile masanın çapı ve çevresini hesaplamıştır. Çevreyi çapa bölerek çıkan sayının pi sayısı olduğunu görmüştür. Daha küçük bir daire ile aynı işlemleri gerçekleştirdiklerinde bu sayının değişmediğini görmüşlerdir. İkinci masamızın adı Escher masası, burada öğrenciler kendi yaratıcılıklarını kullanarak pi sembolünü kullandıkları bardak altlıklarıyapmışlardır. Üçüncü masamız olan Fibonacci masasında altın oran hesabı yapılmıştır. Günümüzde mimariden sanata kadar pek çok alanda yararlanılan bu sayının varlığı ile her yer matematik temasının üzerinde bir kez daha durulmuştur.
Dördüncü masamız Pisagor’da kök iki, kök üç gibi irrasyonel sayıların sayı doğrusunda gösterimi yapılmıştır. Bu sayıların devamı sayı doğrusunda gösterilip, salyangoz kabuğu gibi spiral yapı çizilerek gösterilmiştir. Beşinci masamız Sam Loyd’da yarışma formatında olacak, burada da Sam Loyd soruları çözülmüştür en çok soruya doğru yanıt veren öğrencimiz Nehir Ataoğlu en hızlı şekilde doğru cevapları vererek birinci olmuştur.
Son olarak İnstegram üzerinden yayınlanan mini teste 64 kişi katılmıştır, ilginiz için teşekkür ederiz. Testin birincisi öğrencimiz Tuana Su Soyhan olmuştur.

Dünya Pİ ve Matematik gününüz kutlu olsun.