ACMUN (ANKÜ MODEL BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KONFERANSI) 2018

Bu içerik 19.02.2018 tarihinde Etkinlikler olarak yayınlanmış ve Lise bölümüne eklenmiştir.

ANKÜ MUN kulübümüzün deneyimli öğrencileri ANKÜ tarihinde bir ilki gerçekleştirmiş, 9-12 Şubat 2018 tarihleri arasında ACMUN 2018 (ANKÜ Model Birleşmiş Milletler Konferansı) etkinliğini düzenlemiştir. Tüm Türkiye’den lise ve dengi okulların davet edildiği Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansımıza Mersin, Eskişehir, İzmir, İstanbul ve Ankara’dan 14 farklı okuldan 200 ün üstünde öğrenci katılmıştır. Konferansımızda öğrenciler altı farklı komitede küresel sorunları tartışarak çözümler üretip, bu çözümleri ikna kabiliyetlerini kullanarak komitelerinde salt çoğunluğu sağlamak için çaba göstermişlerdir. İngilizce Koordinatörlüğümüz, zümremizin ve yöneticilerimizin desteğiyle tamamen öğrenciler tarafından planlanan ve organize edilen Model Birleşmiş Milletler konferansımız (MUN) deneyimli öğrencilerimizden Deniz YÜKSEL, Ece TUGA, Güney ÖZDEMİR başkanlığında ve onların oluşturduğu öğrenci organizasyon ekibiyle gerçekleşmiştir.

İlk gün Açılış ve Gala Büyükhanlı Park Otel’de yapılmıştır. Açılış konuşmasını Bilim Kurulu üyemiz, Eğitim Danışmanımız A.Ü. Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Fatma BIKMAZ, İngilizce Zümre başkanı Hatice F. ÖZBASMACI, Birleşmiş Milletler Göçmen Bürosundan Mazen ABOULHOSN ve Yelda Devlet KARAPINAR gerçekleştirmiştir. Birleşmiş Milletlerden Mazen ABOULHOSN ve Yelda Devlet KARAPINAR öğrencilerin sorularını yanıtladıktan sonra çalışmalar başlamış ve ilk gün Gala Yemeği ile son bulmuştur.

İki gün okullarımızda devam eden ACMUN 2018 komite çalışmaları, 12 Şubat 2018 tarihinde A.Ü. Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde (ATAUM) akşama kadar süren Genel Meclis Platformu, Özel Komite Toplantıları ve kapanış töreni ile devam etmiştir. ANKÜ Yabancı Diller Koordinatörü ve Ortaokul Müdürü Mehtap Acar ÜNAL, Özel Komite Yöneticilerinin değerlendirmeleri ve MUN Kulübü Danışman Öğretmeni Bahadır KORKUT’un konuşmalarından sonra ACMUN Yönetim ekibi değerlendirmeleri ile ACMUN 2018 sona ermiştir.
Düzenleyen ekibi A.Ü. Rektörü ve Vakıf Başkanımız Prof. Dr. Erkan İBİŞ kabul ederek, tebrik ve başarı dilekleri ile kutladı.

Emeği geçen ve katılan tüm okulları, öğrenci ve öğretmenlerimizi üstün başarılarından dolayı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

ANKÜ Özel Anadolu Lisesi